|
|
SerwisKW ToruńLogowanieprzypomnij hasło zarejestruj sięPartnerzy | AktualnościKRYSTIAN KUBISIAK W TATRACH25 czerwca 2024, godz. 21:52W dniach 5-9 czerwca nasz klubowicz Krystian Kubisiak i Adam Balcerzak (KW Olsztyn) wspinali się w Tatrach Słowackich.
Poniżej relacja Krystiana:
Prognozy nie były zbyt optymistyczne. Pogoda jednak dopisała i w ciągu 3 dni przeszliśmy 5 dróg. Wszystkie wyciągi przeszliśmy w stylu OS.
Dzień pierwszy.
Po krótkiej nocy spędzonej w aucie na parkingu przy wejściu na szlak do Popradzkiego Plesa, wybraliśmy się na Galerię Osterwy. Podejście jest krótkie (1 - 1,5 h), a drogi ciekawe. Niestety po opadach z dnia wcześniejszego ściana była mokra.
Pierwsza droga: Májová cesta ma cztery wyciągi (VI, V, VI-, V+). Najładniejsze jest zacięcie na pierwszym wyciągu i płyta na trzecim wyciągu. Droga jest w pełni ubezpieczona. Po zakończeniu drogi trzeba wykonać 2 długie zjazdy.
Druga droga: Autonova ma trzy wyciągi (IV, V+ i VI+). Pierwszy wyciąg to właściwie krótkie podejście do właściwej drogi. Ostatni to bardzo wymagający trawers po płycie. Droga jest w pełni ubezpieczona
Na tej ścianie polecamy również: Dieška-Halás-Marek VII-, Via AliNina VI+ i Pavlín - Kráčalík V+, Byliśmy na tych drogach w poprzednich sezonach.
![]() ![]() ![]() Dzień drugi.
Wybraliśmy się na Wołową Turnie. Mimo, że ścianę widać z parkingu czekają nas prawie 4 godziny podejścia. Początkowo szlakiem na rysy, potem ścieżką i wzdłuż kopczyków.
Pierwsza droga: Estok-Janiga VII-. Drugi wyciąg w rysie VI+ prowadzi Adam. Rysa trzyma do połowy wyciągu, ale dojście do stanowiska wcale nie jest dużo łatwiejsze. Asekuracja jest pewna i gęsta.
Trzeci wyciąg to właściwe trudności. Wspina się Krystian Kubisiak. Najpierw czujny trawers z mokrymi podchwytami pod okapem do ringa. Następnie wyjście na okap i trawers pod okapem. Po czym wyjście w najmniej przewieszonym miejscu na płytę i wzdłuż zacięcia do stanowiska.
Droga objęta jest akcją Tatry bez młotka. Stanowiska są z dwóch ringów. W kluczowym wyciągu brakuje wielu haków( zostały 2). Ciężko jest dołożyć asekurację tradycyjną. Przez to trawers jest bardzo psychiczny i trzeba mieć sporo zapasu.
Zjazdy pod ścianę wzdłuż komina Puskasa.
Druga droga: Stanisławski V+. 1 wyciąg to dojście do komina, 2 komin, 3 trawers po płycie, 4 kluczowy wyciąg po płycie wzdłuż pasa przewieszek, 5 wyjście na grań.
Droga bez młotka. Nie znaleźliśmy właściwego stanowiska zjazdowego i zjechaliśmy wzdłuż drogi. Do takiej operacji niezbędna jest lina 2x60m.
Z auta wyszliśmy o 5 wróciliśmy chwilę po 20. Piwo w schronisku obowiązkowe.
Godna polecenia na tej ścianie jest droga Puskasa VI+.
![]() ![]() ![]() ![]() Dzień trzeci
Pogorszenie pogody. Obowiązkowy rest. Wzdłuż głównej drogi są zatoczki z ładnymi widokami na Niżne Tatry.
Dzień czwarty
Wielicka Baszta. Gálfy-Urbanovič VI. Podejście z parkingu pod drogę zajmuje ok 2-2,5 h i nie jest zbyt męczące.1 wyciąg: komin za V.
2 wyciąg to trudne w orientacji zacięcia za V
3 to trawers i rysa z płytą za VI-
4 i 5 to szukanie najłatwiejszego terenu w górę V+ i V
6 to wyjście na siodełko
7 łatwo na szczyt
Prawdziwa górska przygoda. Po drugiej stronie doliny Gerlach. Na drogę nie wzięliśmy młotka i haków. Trzeba budować własne stanowiska, niektóre dość skomplikowane. Przebieg drogi też nie jest oczywisty. Zejście ze szczytu ścieżką do schroniska, wśród pięknych widoków. Mijamy stado 20 kozic.
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() Spod schroniska udaje nam się złapać stopa na parking. Wyjazd się skończył, wracamy do domu.
![]() |
| Copyright © 2008 KW Toruń, kontakt | |