|
|
SerwisKW ToruńLogowanieprzypomnij hasło zarejestruj sięPartnerzy | AktualnościNOWY TATERNIK17 marca 2011, godz. 14:08Ukazał się nowy numer kwartalnika Taternik 4/2010.
OD REDAKCJI Już poprzedni numer "Taternika" miał być babski. Jednak damskie sprawy musiały ustąpić miejsca stuleciu "Drogi Klasycznej" na Zamarłej Turni. Ale przyszedł czas i na panie. Oh Eun Sun straciła tytuł pierwszej damy z Koroną Himalajów. O kontrowersjach związanych z jej wejściem na Kangczendzongę pisaliśmy w numerach 2/2010 i 3/2010, rozmawialiśmy o tym z Krzysztofem Wielickim. Sprawę badał portal ExplorersWeb, wykorzystując opracowania ekspertów i materiały od kilku zdobywców Kangczendzongi, w tym Kingi Baranowskiej i K. Wielickiego. Śledztwo dobiegło końca w grudniu i zakończyło się konkluzją, że Koreanka zatrzymała się w znacznej odległości od wierzchołka (co najmniej kilkadziesiąt metrów w pionie), choć już nie ustalono dokładnie gdzie. Miss Oh została zdetronizowana. Wątpliwości budzą również inne jej himalajskie zdobycze. Brak rzetelnej dokumentacji w przypadku zabiegania o tak ważne dokonania w historii alpinizmu jest niedopuszczalny. Zatem pierwszą zdobywczynią 14 ośmiotysięczników jest obecnie Baskijka Edurne Pasaban. Na każdej górze, oprócz Kangczendzongi, byłam z kimś, kto może to potwierdzić. Ale na tym szczycie zrobiłam minutowy film i parę zdjęć - mówi nam o dowodach na swoje wejścia K. Baranowska. Rozmawiamy o kłamstwach, etyce, kobiecej wspinaczce, damskiej Koronie Himalajów i mężczyznach… Czy uda się reaktywować polski himalaizm kobiecy? Taki cel przyświeca Danucie Wach. Na wrzesień planowana jest damska wyprawa do Chin. Czy Polki znów zaczną odnosić sukcesy w najwyższych górach świata? Czy poziom wspinaczkowy dziewczyn jest wystarczający, by zmierzyć się z takim wyzwaniem? Na ten temat wypowiada się były szef szkolenia PZA, Bogusław Kowalski, pytając w tytule swojego tekstu: Z Buli pod Bańdziochem na Świetlistą Ścianę? Elizę Kubarską, jedną z nielicznych na świecie kobiet wytyczających drogi na wielkich ścianach, nurtują inne, również związane ze wspinaczką, jednak bardziej psychologiczno-filozoficzne zagadnienia: ludzie i emocje podczas wypraw, życie z pasją a miłość, dziecko… Odpowiedzi szukajcie w jej filmach, a może i w tekście Tomasza Mazura pt. "Szpilki na Evereście, czyli kobiety a alpinizm". Mistrzyni Polski w boulderingu, Agata Wiśniewska opowiada nam m.in. o tym, co robi w Tatrach i o planach na 2011 rok. Tekst Jagody Adamczyk-Ceranki "O trzech czarownicach, które wierzą, że niektórzy wspinacze przynoszą pecha" pozwala nam uciec na chwilę od poważnych pytań i spojrzeć na damskie wspinanie z dystansem. Zabawny, a jednak z życia wzięty temat - historia trzech kobiet, w tym autorki, które chciały poradzić sobie zimą w górach bez panów… Dziewczyny, miejmy dystans do tego, co robimy. Przecież czynimy to dla siebie, nie po to, by udowodnić coś mężczyznom. Oni i tak wiedzą swoje. Choć może mój pseudowiersz zamieszczony kiedyś w "Grotołajzie", piśmie żagańskiego Speleoklubu Bobry, wykracza trochę poza normy przyzwoitości przyjęte w "Taterniku", jednak zacytuję fragment: "Szła baba do jaskini, kasku zapomniała i w głowie, i na głowie nic nie będzie miała. Szła baba do jaskini, zapomniała wora, co tam, szkoda wracać, wezmę od instruktora…" itd. Nie podoba się? Facetom przypadł do gustu. Odnośnie jaskiń… W tym numerze są teksty o alpinistkach, himalaistkach, wspinaczkach sportowych, narciarkach, nie ma o speleolożkach. Ale nadrobimy to w kolejnym numerze wywiadem z Ewą "Pumą" Wójcik, jedną z najwybitniejszych alpinistek jaskiniowych. Koniec o paniach. Przecież mamy w "Taterniku" wiele wartościowych tekstów napisanych przez panów! Na przykład Wojciech Szatkowski prowadzi nas śladami Mariusza Zaruskiego. Bowiem 11 marca 2011 r. minie setna rocznica zjazdu tego wybitnego narciarza z Kościelca. Publikujemy też topo rejonu idealnego na wspinaczkę zimową w Tatrach - dla początkujących i nie tylko. Opracował je dla nas Wojciech Wajda, posłowiem opatrzył B. Kowalski. Znajdziecie też sporo innych artykułów, ciekawostek… Pozdrawiam i życzę wszystkim dziewczynom powodzenia, realizacji marzeń i śmiałych projektów Renata Wcisło Spis treści:
Komentarze (1) - dodaj swój komentarz bodziu, 17 marca 2011, godz. 14:18 Polecam ze względu na wywiad z Agatą oraz topo Laboratorium. Bodziu |
| Copyright © 2008 KW Toruń, kontakt | |